S18LGXXP
Mfr.Part #
S18LGXXP
Manufacturer
Banner Engineering
Description
INDICATOR EZ-LIGHT GREEN
Stock
49
In Stock :
49
Manufacturer :
Banner Engineering
Product Category :
Panel Cutout Shape :
Round
Type :
LED
Lens Transparency :
Diffused
Lens Color :
Green
Published :
2012
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
4
Ingress Protection :
IP67, IP69K, NEMA 4X
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lens Style :
Round with Flat Top
Termination Style :
Quick Connect
Max Operating Temperature :
50°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage :
10V~30V
Length :
35.7mm
Voltage - Rated DC :
30V
Voltage - Rated :
30V
Panel Cutout Dimensions :
0.709 (18.00mm)
Ratings :
DC
Current Rating :
25mA
Millicandela Rating :
4.1mcd
Datasheets
S18LGXXP
Introducing Banner Engineering S18LGXXP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:LED, Number of Pins:4, Voltage:10V~30V, S18LGXXP pinout, S18LGXXP datasheet PDF, S18LGXXP amp .Beyond Banner Engineering S18LGXXP ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.