S14B-PH-K-S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S14B-PH-K-S
Manufacturer
JST
Description
CONN HEADER R/A 14POS 2MM
Manufacturer :
JST
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Tin
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Contact Shape :
Square
HTS Code :
Fastening Type :
Detent Lock
Number of Positions Loaded :
All
DIN Conformance :
No
Insulation Height :
0.189 4.80mm
Lead Free :
Lead Free
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Material :
Brass
Contact Type :
Male Pin
Published :
ECCN Code :
EAR99
IEC Conformance :
No
Factory Lead Time :
19 Weeks
MIL Conformance :
Pbfree Code :
yes
Insulation Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mount :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
2A
Termination :
Press-Fit, Solder
Lead Pitch :
2mm
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Length - Mating :
0.130 3.30mm
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
RoHS Status :
RoHS Compliant
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Bulk
Gender :
Male
Filter Feature :
Number of Positions :
14
Contact Length - Post :
0.134 3.40mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Housing Color :
Natural
Connector Type :
Header
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Housing Material :
Nylon
Voltage - Rated :
100V
Additional Feature :
Side Entry
Series :
PH
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Rows :
1
Datasheets
S14B-PH-K-S
JST S14B-PH-K-S
PH Series 1-Row Header Press-Fit, Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polyamide (PA66), Nylon 6/6 14-Position Board to Cable/Wire 0.189 4.80mm Height