S12L0C-P16PFG0-8200
Mfr.Part #
S12L0C-P16PFG0-8200
Voltage Rating :
300V
Current Rating (Amps) :
7.5A
Number of Positions :
16
Termination Style :
Crimp
Cable Opening :
0.276" ~ 0.323" (7.00mm ~ 8.20mm)
Free Hanging (In-Line)
Current Rating :
7.5 A
Number of Contacts :
16 Contact
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Datasheets
S12L0C-P16PFG0-8200
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
S12L0C-P16PFG0-8200 Overview
S12L0C-P16PFG0-8200 Features
ODU MINI-SNAP? L series
S12L0C-P16PFG0-8200 Applications
There are a lot of ODU
S12L0C-P16PFG0-8200 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER