S12L0C-P02MTS0-7200
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S12L0C-P02MTS0-7200
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 1, SZ 2,
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Product Status :
Active
Number of Positions :
2
Shielding :
Unshielded
Contact Finish Thickness - Mating :
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Voltage Rating :
600V
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Contacts :
2 Contact
Fastening Type :
Push-Pull
Current Rating (Amps) :
24A
Cable Opening :
0.236" ~ 0.283" (6.00mm ~ 7.20mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Mounting Feature :
Contact Finish - Mating :
Gold
Features :
Backshell
Series :
ODU MINI-SNAP? L
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
IP Rating :
IP50
Termination Style :
Solder
Shell Material :
Brass
Shell Size - Insert :
2
Contact Gender :
Pin (Male)
Mounting Style :
CABLE
Color :
Silver
Orientation :
0
Product :
Connectors
Termination :
Solder Cup
Material Flammability Rating :
Primary Material :
Metal
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Base Product Number :
S12L0C-P
Contact Material :
Brass
Package :
Bulk
Shell Size :
Shell Size, MIL :
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Datasheets
S12L0C-P02MTS0-7200
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
S12L0C-P02MTS0-7200 Overview
S12L0C-P02MTS0-7200 Features
ODU MINI-SNAP? L series
S12L0C-P02MTS0-7200 Applications
There are a lot of ODU
S12L0C-P02MTS0-7200 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER