S12K0C-P16PFG0-9000
Mfr.Part #
S12K0C-P16PFG0-9000
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 1, SZ 2,
Current Rating (Amps) :
7.5A
Termination :
Crimp
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Contact Gender :
Pin (Male)
Voltage Rating :
300V
Number of Contacts :
16 Contact
Cable Opening :
0.335" ~ 0.354" (8.50mm ~ 9.00mm)
Current Rating :
7.5 A
Number of Positions :
16
Termination Style :
Crimp
Datasheets
S12K0C-P16PFG0-9000
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
S12K0C-P16PFG0-9000 Overview
S12K0C-P16PFG0-9000 Features
ODU MINI-SNAP? K series
S12K0C-P16PFG0-9000 Applications
There are a lot of ODU
S12K0C-P16PFG0-9000 Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER