S12K0C-P03LSN0-7000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S12K0C-P03LSN0-7000
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 1, SZ 2,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Mounting Style :
CABLE
Material Flammability Rating :
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
Brass
Contact Finish Thickness - Mating :
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Shielding :
Shielded
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Termination :
Solder Cup
Current Rating :
16 A
Shell Size, MIL :
Number of Contacts :
3 Contact
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
ODU USA
Voltage Rating :
800V
Shell Size :
2
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions :
3
Current Rating (Amps) :
16A
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material :
Brass
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Brand :
Series :
ODU MINI-SNAP? K
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Primary Material :
Metal
Termination Style :
Solder
Shell Size - Insert :
2
Package :
Bulk
Features :
Backshell
Contact Gender :
Socket (Female)
Subcategory :
Circular Connectors
IP Rating :
IP68
Product Status :
Active
Connector Type :
Plug, Male Pins
Cable Opening :
0.256" ~ 0.276" (6.50mm ~ 7.00mm)
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Mounting Feature :
Orientation :
Base Product Number :
S12K0C-P
Datasheets
S12K0C-P03LSN0-7000
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 3 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
S12K0C-P03LSN0-7000 Overview
S12K0C-P03LSN0-7000 Features
ODU MINI-SNAP? K series
S12K0C-P03LSN0-7000 Applications
There are a lot of ODU
S12K0C-P03LSN0-7000 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER