S10K0C-P02MJG0-2500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S10K0C-P02MJG0-2500
Manufacturer
ODU
Description
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions :
2
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Factory Lead Time :
5 Weeks
Termination :
Solder Cup
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Backshell
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Series :
ODU MINI-SNAP® K
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Brass
Cable Opening :
0.079 ~ 0.098 (2.00mm ~ 2.50mm)
Color :
Silver
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
ODU S10K0C-P02MJG0-2500
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk Push-Pull
S10K0C-P02MJG0-2500 Overview
S10K0C-P02MJG0-2500 Features
ODU MINI-SNAP® K series
S10K0C-P02MJG0-2500 Applications
There are a lot of ODU
S10K0C-P02MJG0-2500 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER