S0402-8N2G1S
Mfr.Part #
S0402-8N2G1S
Description
FIXED IND 8.2NH 600MA 130MOHM SM
Q @ Freq :
20 @ 250MHz
Rated Current-Max :
0.6A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Frequency - Self Resonant :
4.4GHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Height Seated (Max) :
0.030 0.76mm
Inductance :
8.2nH
Current Rating :
600mA
DC Resistance (DCR) :
130mOhm Max
Tolerance :
±2%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
DUAL ENDED
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Test Frequency :
250MHz
Inductance Frequency - Test :
250MHz
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.043Lx0.025W 1.09mmx0.64mm
HTS Code :
Datasheets
S0402-8N2G1S
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD