S0402-10NF3B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S0402-10NF3B
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10NH 475MA 210MOHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.043Lx0.025W 1.09mmx0.64mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Q @ Freq :
20 @ 250MHz
Published :
Type :
Wirewound
Test Frequency :
250MHz
Inductance Frequency - Test :
250MHz
Rated Current-Max :
0.475A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Number of Functions :
1
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Current Rating :
475mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Inductance :
10nH
Number of Terminations :
2
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Shielding :
No
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Height Seated (Max) :
0.030 0.76mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DC Resistance (DCR) :
210mOhm Max
Series :
S0402
Frequency - Self Resonant :
3.9GHz
Material - Core :
Alumina
HTS Code :
Datasheets
S0402-10NF3B
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD