S0402-68NJ1S
Mfr.Part #
S0402-68NJ1S
Description
FIXED IND 68NH 100MA 1.18OHM SMD
Size / Dimension :
0.043Lx0.025W 1.09mmx0.64mm
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Rated Current-Max :
0.1A
Pbfree Code :
Frequency - Self Resonant :
1.62GHz
Inductance :
68nH
Current Rating :
100mA
Material - Core :
Alumina
JESD-609 Code :
e4
Q @ Freq :
20 @ 250MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
DC Resistance (DCR) :
1.18Ohm Max
Inductance Frequency - Test :
250MHz
Test Frequency :
250MHz
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.030 0.76mm
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
S0402-68NJ1S
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD