S0402-68NJ1
Mfr.Part #
S0402-68NJ1
Description
FIXED IND 68NH 100MA 1.18OHM SMD
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Frequency - Self Resonant :
1.62GHz
Size / Dimension :
0.043Lx0.025W 1.09mmx0.64mm
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Current Rating :
100mA
Rated Current-Max :
0.1A
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Tolerance :
±5%
DC Resistance (DCR) :
1.18Ohm Max
Q @ Freq :
20 @ 250MHz
Height Seated (Max) :
0.030 0.76mm
JESD-609 Code :
e4
S0402
Pbfree Code :
Test Frequency :
250MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Inductance :
68nH
Construction :
RECTANGULAR
Inductance Frequency - Test :
250MHz
Datasheets
S0402-68NJ1
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD