S0402-56NH2E
Mfr.Part #
S0402-56NH2E
Description
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD
Frequency - Self Resonant :
1.7GHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Test Frequency :
250MHz
Inductance Frequency - Test :
250MHz
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e0
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance (DCR) :
1Ohm Max
Tolerance :
±3%
Quality Factor-Min (at L-nom) :
21
HTS Code :
S0402
Terminal Finish :
TIN LEAD OVER NICKEL
Size / Dimension :
0.043Lx0.025W 1.09mmx0.64mm
Current Rating :
100mA
Q @ Freq :
21 @ 250MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.030 0.76mm
Inductance :
56nH
Rated Current-Max :
0.1A
Datasheets
S0402-56NH2E
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD