S0402-56NG3D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S0402-56NG3D
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductance :
56nH
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Functions :
1
DC Resistance (DCR) :
1Ohm Max
Size / Dimension :
0.043Lx0.025W 1.09mmx0.64mm
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Test Frequency :
250MHz
Rated Current-Max :
0.1A
Shielding :
No
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Type :
Wirewound
Quality Factor-Min (at L-nom) :
21
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±2%
Current Rating :
100mA
Q @ Freq :
21 @ 250MHz
Inductance Frequency - Test :
250MHz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Material - Core :
Alumina
Series :
S0402
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Height Seated (Max) :
0.030 0.76mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Frequency - Self Resonant :
1.7GHz
Datasheets
S0402-56NG3D
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD