S0402-3N3J2B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S0402-3N3J2B
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 3.3NH 800MA 80MOHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Published :
Material - Core :
Alumina
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Functions :
1
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Current-Max :
0.8A
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Inductance :
3.3nH
JESD-609 Code :
e0
Construction :
RECTANGULAR
DC Resistance (DCR) :
80mOhm Max
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Current Rating :
800mA
Tolerance :
±5%
Test Frequency :
250MHz
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Inductance Frequency - Test :
250MHz
Frequency - Self Resonant :
7GHz
Shielding :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
S0402
Height Seated (Max) :
0.030 0.76mm
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Number of Terminations :
2
Type :
Wirewound
Pbfree Code :
No
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Quality Factor-Min (at L-nom) :
18
Size / Dimension :
0.043Lx0.025W 1.09mmx0.64mm
Q @ Freq :
18 @ 250MHz
Packaging :
Bulk
Datasheets
S0402-3N3J2B
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD