S0402-12NJ2E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S0402-12NJ2E
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 12NH 475MA 220MOHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
No
Inductance Frequency - Test :
250MHz
Number of Functions :
1
Shielding :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Series :
S0402
Quality Factor-Min (at L-nom) :
21
Type :
Wirewound
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Rated Current-Max :
0.475A
Inductance :
12nH
Packaging :
Bulk
Test Frequency :
250MHz
Current Rating :
475mA
Number of Terminations :
2
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Q @ Freq :
21 @ 250MHz
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.030 0.76mm
JESD-609 Code :
e0
DC Resistance (DCR) :
220mOhm Max
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Frequency - Self Resonant :
3.6GHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Material - Core :
Alumina
Published :
Construction :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.043Lx0.025W 1.09mmx0.64mm
Mount :
Surface Mount
Datasheets
S0402-12NJ2E
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD