S0402-10NG1D
Mfr.Part #
S0402-10NG1D
Description
FIXED IND 10NH 475MA 210MOHM SMD
Inductance :
10nH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Q @ Freq :
20 @ 250MHz
Test Frequency :
250MHz
Size / Dimension :
0.043Lx0.025W 1.09mmx0.64mm
Height Seated (Max) :
0.030 0.76mm
Shielding :
Unshielded
Inductance Frequency - Test :
250MHz
HTS Code :
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Current-Max :
0.475A
Current Rating :
475mA
DC Resistance (DCR) :
210mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
3.9GHz
JESD-609 Code :
e4
Datasheets
S0402-10NG1D
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD