S0402-10NG1C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S0402-10NG1C
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10NH 475MA 210MOHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Current Rating :
475mA
Inductance Frequency - Test :
250MHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Type :
Wirewound
DC Resistance (DCR) :
210mOhm Max
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
ECCN Code :
EAR99
Q @ Freq :
20 @ 250MHz
Inductance :
10nH
Series :
S0402
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Test Frequency :
250MHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Tolerance :
±2%
Published :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Rated Current-Max :
0.475A
HTS Code :
Material - Core :
Alumina
JESD-609 Code :
e4
Size / Dimension :
0.043Lx0.025W 1.09mmx0.64mm
Frequency - Self Resonant :
3.9GHz
Shielding :
No
Height Seated (Max) :
0.030 0.76mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Datasheets
S0402-10NG1C
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD