S-85S1PC39-I8T1U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S-85S1PC39-I8T1U
Manufacturer
ABLIC
Package / Case
8-SMD, Flat Lead
Datasheet
Download
Description
IC REG BUCK 3.9V 200MA SNT-8A
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Frequency - Switching :
1MHz
Output Type :
FIXED
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Input (Min) :
2.2V
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.9V
Function :
Step-Down
JESD-609 Code :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
8-SMD, Flat Lead
Factory Lead Time :
18 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Terminal Finish :
Tin
ECCN Code :
EAR99
Number of Outputs :
1
Current - Output :
200mA
Mounting Type :
Surface Mount
Topology :
Buck
RoHS Status :
RoHS Compliant
Output Configuration :
Positive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
S-85S1PC
Synchronous Rectifier :
yes
Datasheets
S-85S1PC39-I8T1U
ABLIC S-85S1PC39-I8T1U
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators ABLIC S-85S1PC39-I8T1U Overview
Welcome to the world of cutting-edge power regulation with ABLIC's S-85S1PC39-I8T1U Integrated Circuit (IC). This sophisticated device stands as a pinnacle of efficiency and reliability, designed to meet the demanding requirements of modern electronic systems. With its advanced buck regulator architecture, this IC delivers a stable output voltage of 3.9V with a current rating of 200mA, all packed into a compact SNT8A package.
S-85S1PC39-I8T1U Features
  • Advanced buck regulator design
  • Stable output voltage of 3.9V
  • High current rating of 200mA