S-8520A26MC-AVLT2G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S-8520A26MC-AVLT2G
Manufacturer
ABLIC
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG CTRLR BUCK SOT23-5
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
DC DC Switching Controllers
Output Type :
Transistor Driver
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
Gull wing
Surface Mount :
yes
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Input Voltage-Nom :
3.12V
Control Features :
Enable
Input Voltage (Min) :
2.5V
Number of Outputs :
1
Output Configuration :
Positive
Frequency - Switching :
180kHz
Function :
Step-Down
Output Current-Max :
0.05A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Synchronous Rectifier :
No
Terminal Position :
Dual
Switcher Configuration :
Single
Length :
2.9mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Output Voltage :
2.6V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Duty Cycle (Max) :
100%
Pbfree Code :
yes
Topology :
Buck
Analog IC - Other Type :
SWITCHING CONTROLLER
Number of Terminations :
5
Terminal Pitch :
0.95mm
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.5V~10V