S-8533A39AFT-TB-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S-8533A39AFT-TB-G
Manufacturer
ABLIC
Package / Case
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC REG CTRLR BUCK 8TSSOP
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
DC DC Switching Controllers
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Switcher Configuration :
Push-Pull
Input Voltage-Nom :
5.85V
Topology :
Buck
Pbfree Code :
yes
Terminal Form :
Gull wing
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Frequency - Switching :
300kHz
Output Configuration :
Positive
Control Features :
Enable, Soft Start
Output Voltage :
3.9V
Terminal Pitch :
0.65mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~16V
Output Type :
Transistor Driver
Function :
Step-Down
Input Voltage (Min) :
2.7V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
JESD-609 Code :
e6
Synchronous Rectifier :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Duty Cycle (Max) :
100%
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Length :
4.4mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Surface Mount :
Number of Outputs :
1
Analog IC - Other Type :
SWITCHING CONTROLLER
Clock Sync :
No
Width :
3mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Number of Terminations :
8
Datasheets
S-8533A39AFT-TB-G
Introducing DC DC Switching Controllers ABLIC S-8533A39AFT-TB-G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Number of Terminations:8, S-8533A39AFT-TB-G pinout, S-8533A39AFT-TB-G datasheet PDF, S-8533A39AFT-TB-G amp .Beyond DC DC Switching Controllers ABLIC S-8533A39AFT-TB-G ,we also offer TPS51124RGER, TPS40200MDREP, LTC3851AEMSE#TRPBF, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.