S-8521C35MC-BTUT2G
Mfr.Part #
S-8521C35MC-BTUT2G
Frequency - Switching :
60kHz
Additional Feature :
ALSO OPERATES AS PFM
Terminal Pitch :
0.95mm
Switcher Configuration :
Single
Topology :
Buck
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Control Features :
Enable
SWITCHING CONTROLLER
Number of Terminations :
5
yes
Pbfree Code :
yes
Input Voltage-Nom :
4.2V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.5V~10V
Output Voltage :
3.5V
Input Voltage (Min) :
2.5V
Duty Cycle (Max) :
100%
Length :
2.9mm
Surface Mount
Synchronous Rectifier :
No
Output Current-Max :
0.05A