S-8521B28MC-ATNT2G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S-8521B28MC-ATNT2G
Manufacturer
ABLIC
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG CTRLR BUCK SOT23-5
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
DC DC Switching Controllers
Output Voltage :
2.8V
Duty Cycle (Max) :
100%
Terminal Pitch :
0.95mm
Output Current-Max :
0.05A
Synchronous Rectifier :
No
Switcher Configuration :
Single
Number of Outputs :
1
Additional Feature :
ALSO OPERATES AS PFM
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Analog IC - Other Type :
SWITCHING CONTROLLER
Length :
2.9mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
5
Output Type :
Transistor Driver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Frequency - Switching :
180kHz
Function :
Step-Down
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Control Features :
Enable
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.5V~16V
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Input Voltage (Min) :
2.5V
Output Configuration :
Positive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Topology :
Buck
Input Voltage-Nom :
3.36V