S-8520B15MC-ARAT2U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S-8520B15MC-ARAT2U
Manufacturer
ABLIC
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG CTRLR BUCK SOT23-5
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
DC DC Switching Controllers
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Analog IC - Other Type :
SWITCHING CONTROLLER
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Function :
Step-Down
Terminal Form :
Gull wing
Number of Outputs :
1
Output Type :
Transistor Driver
Terminal Position :
Dual
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Current-Max :
0.05A
Switcher Configuration :
Single
Duty Cycle (Max) :
100%
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.5V~16V
Output Configuration :
Positive
Mounting Type :
Surface Mount
Synchronous Rectifier :
No
Number of Terminations :
5
Terminal Pitch :
0.95mm
Input Voltage-Nom :
2.5V
Frequency - Switching :
180kHz
Control Features :
Enable
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Input Voltage (Min) :
2.5V
Output Voltage :
1.5V
Topology :
Buck
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Length :
2.9mm