RWR89SR909FRBSL
Mfr.Part #
RWR89SR909FRBSL
Description
RES 0.909 OHM 1% 3W AXIAL
Max Power Dissipation :
3W
Failure Rate :
R (0.01%)
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Packaging :
Bulk
Width :
4.75mm
Power (Watts) :
3W
Length :
14.224mm
Lead Length :
38.1mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Resistance :
909mOhms
Tolerance :
±1%
Power Rating :
3W
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Datasheets
RWR89SR909FRBSL
Vishay / Dale RWR89SR909FRBSL
909mOhms, 3W, Wirewound,