RWR89SR909DRRSL
Mfr.Part #
RWR89SR909DRRSL
Description
RES 0.909 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Tolerance :
±0.5%
Published :
Max Power Dissipation :
3W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Length :
38.1mm
Power Rating :
3W
Power (Watts) :
3W
Factory Lead Time :
14 Weeks
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Width :
4.75mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Max Operating Temperature :
250°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
14.224mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Resistance :
909mOhms
Supplier Device Package :
Datasheets
RWR89SR909DRRSL
Vishay / Dale RWR89SR909DRRSL
909mOhms, 3W, Wirewound,