RWR89SR360FSRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR89SR360FSRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.36 OHM 1% 3W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistance :
360mOhms
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
14.224mm
Factory Lead Time :
29 Weeks
Feature :
Military, Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
3W
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
4.75mm
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
S (0.001%)
Lead Length :
38.1mm
Package / Case :
Axial
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Contains Lead
Power Rating :
3W
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
3W
Supplier Device Package :
Datasheets
RWR89SR360FSRSL
Vishay / Dale RWR89SR360FSRSL
360mOhms, 3W, Wirewound,