RWR89SR162FSRSL
Mfr.Part #
RWR89SR162FSRSL
Description
RES 0.162 OHM 3W 1% WW AXIAL
Failure Rate :
S (0.001%)
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Length :
14.224mm
Resistance :
162mOhms
Power (Watts) :
3W
Power Rating :
3W
Tolerance :
±1%
Width :
4.75mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
3W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Package / Case :
Lead Length :
38.1mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
RWR89SR162FSRSL
Vishay / Dale RWR89SR162FSRSL
162mOhms, 3W, Wirewound,