RWR89S75R0FRB12
Mfr.Part #
RWR89S75R0FRB12
Description
RES 75 OHM 3W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
4.75mm
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Supplier Device Package :
Axial
Contact Plating :
Lead, Tin
Failure Rate :
R (0.01%)
Power Rating :
3W
Width :
4.75mm
Mount :
Through Hole
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Max Power Dissipation :
3W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Factory Lead Time :
29 Weeks
Lead Length :
38.1mm
Power (Watts) :
3W
Length :
14.22mm
Termination :
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
75Ohms
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Max Operating Temperature :
250°C
Datasheets
RWR89S75R0FRB12
Vishay / Dale RWR89S75R0FRB12
Through Hole 75Ohms, 3W, Wirewound,