RWR89S5R90FMB12
Mfr.Part #
RWR89S5R90FMB12
Description
RES 5.9 OHM 3W 1% WW AXIAL
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Contains Lead
Diameter :
4.75mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
3W
Lead Length :
38.1mm
Resistance :
5.9Ohms
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
3W
Width :
4.75mm
Failure Rate :
M (1%)
Power Rating :
3W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
250°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Number of Terminations :
2
Termination :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Published :
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Mount :
Through Hole
Length :
14.22mm
Datasheets
RWR89S5R90FMB12
Vishay / Dale RWR89S5R90FMB12
Through Hole 5.9Ohms, 3W, Wirewound,