RWR89S4R99FSS70
Mfr.Part #
RWR89S4R99FSS70
Description
RES 4.99 OHM 3W 1% WW AXIAL
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
250°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power (Watts) :
3W
Length :
14.224mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Power Rating :
3W
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Resistance :
4.99Ohms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Width :
4.75mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Lead Length :
38.1mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Contains Lead
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Power Dissipation :
3W
Diameter :
4.75mm
Datasheets
RWR89S4R99FSS70
Vishay / Dale RWR89S4R99FSS70
Through Hole 4.99Ohms, 3W, Wirewound,