RWR89S4000FSB12
Mfr.Part #
RWR89S4000FSB12
Description
RES 400 OHM 3W 1% WW AXIAL
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
250°C
Max Power Dissipation :
3W
Resistance :
400Ohms
Packaging :
Bulk
Power (Watts) :
3W
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Diameter :
4.75mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Through Hole
Power Rating :
3W
Length :
14.224mm
Lead Length :
38.1mm
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Package / Case :
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Width :
4.75mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Failure Rate :
S (0.001%)
Datasheets
RWR89S4000FSB12
Vishay / Dale RWR89S4000FSB12
Through Hole 400Ohms, 3W, Wirewound,