RWR89S3R01FMB12
Mfr.Part #
RWR89S3R01FMB12
Description
RES 3.01 OHM 3W 1% WW AXIAL
Stock
200
In Stock :
200
Lead Length :
38.1mm
Construction :
Tubular
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Pbfree Code :
No
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Power Rating :
3W
Lead Diameter :
0.813 mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Working Voltage :
3.005V
Max Power Dissipation :
3W
Resistance :
3.01Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Published :
2016
Failure Rate :
M (1%)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Factory Lead Time :
9 Weeks
Surface Mount :
No
Tolerance :
±1%
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Datasheets
RWR89S3R01FMB12
Vishay / Dale RWR89S3R01FMB12
FIXED RESISTOR, 3.01Ohm, Wirewound,