RWR89S3R00BSB12
Mfr.Part #
RWR89S3R00BSB12
Description
RES 3 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Published :
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power Rating :
3W
Factory Lead Time :
15 Weeks
Width :
4.75mm
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
3W
Failure Rate :
S (0.001%)
Tolerance :
±0.1%
Supplier Device Package :
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
250°C
Resistance :
3Ohms
Power (Watts) :
3W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Lead, Tin
1 (Unlimited)
Diameter :
4.75mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
14.224mm
Lead Length :
38.1mm
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Datasheets
RWR89S3R00BSB12
Vishay / Dale RWR89S3R00BSB12
Through Hole 3Ohms, 3W, Wirewound,