RWR89S38R3FSBSL
Mfr.Part #
RWR89S38R3FSBSL
Description
RES 38.3 OHM 3W 1% WW AXIAL
1 (Unlimited)
Published :
Failure Rate :
S (0.001%)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Composition :
Wirewound
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Factory Lead Time :
29 Weeks
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power Rating :
3W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Length :
38.1mm
Max Power Dissipation :
3W
Resistance :
38.3Ohm
Axial
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Packaging :
Bulk
Construction :
Tubular
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
0.813 mm
Tolerance :
±1%
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Datasheets
RWR89S38R3FSBSL
Vishay / Dale RWR89S38R3FSBSL
FIXED RESISTOR, 38.3Ohm, Wirewound,