RWR89S3501FRB12
Mfr.Part #
RWR89S3501FRB12
Description
RES 3.5K OHM 3W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Published :
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
3.5kOhms
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-65°C
Lead Length :
38.1mm
Diameter :
4.75mm
Length :
14.224mm
Power Rating :
3W
Max Power Dissipation :
3W
Max Operating Temperature :
250°C
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Power (Watts) :
3W
Supplier Device Package :
Width :
4.75mm
Datasheets
RWR89S3501FRB12
Vishay / Dale RWR89S3501FRB12
Through Hole 3.5kOhms, 3W, Wirewound,