RWR89S3431FRB12
Mfr.Part #
RWR89S3431FRB12
Description
RES 3.43K OHM 3W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
3W
Max Power Dissipation :
3W
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Width :
4.75mm
Composition :
Wirewound
Diameter :
4.75mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Tolerance :
±1%
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Length :
14.224mm
Max Operating Temperature :
250°C
Supplier Device Package :
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power (Watts) :
3W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Resistance :
3.43kOhms
Lead Length :
38.1mm
Datasheets
RWR89S3431FRB12
Vishay / Dale RWR89S3431FRB12
Through Hole 3.43kOhms, 3W, Wirewound,