RWR89S3091FRB12
Mfr.Part #
RWR89S3091FRB12
Description
RES 3.09K OHM 3W 1% WW AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Failure Rate :
R (0.01%)
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
250°C
Resistance :
3.09kOhms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Power Dissipation :
3W
Lead Length :
38.1mm
Power Rating :
3W
Power (Watts) :
3W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Diameter :
4.75mm
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Mount :
Through Hole
Length :
14.224mm
Supplier Device Package :
Contact Plating :
Lead, Tin
Published :
Packaging :
Bulk
Width :
4.75mm
Datasheets
RWR89S3091FRB12
Vishay / Dale RWR89S3091FRB12
Through Hole 3.09kOhms, 3W, Wirewound,