RWR89S3011FSB12
Mfr.Part #
RWR89S3011FSB12
Description
RES 3.01K OHM 1% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
4.75mm
Published :
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Power (Watts) :
3W
Max Operating Temperature :
250°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Power Dissipation :
3W
Termination :
Failure Rate :
S (0.001%)
Resistance :
3.01kOhms
Package / Case :
Lead Length :
38.1mm
Packaging :
Bulk
Power Rating :
3W
Composition :
Wirewound
Contact Plating :
Lead, Tin
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Width :
4.75mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Supplier Device Package :
Length :
14.22mm
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±1%
Datasheets
RWR89S3011FSB12
Vishay / Dale RWR89S3011FSB12
Through Hole 3.01kOhms, 3W, Wirewound,