RWR89S3001FSBSL
Mfr.Part #
RWR89S3001FSBSL
Description
RES 3K OHM 3W 1% WW AXIAL
Lead Length :
38.1mm
Length :
14.224mm
Published :
Max Power Dissipation :
3W
Power (Watts) :
3W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power Rating :
3W
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Width :
4.75mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±1%
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Resistance :
3kOhms
Datasheets
RWR89S3001FSBSL
Vishay / Dale RWR89S3001FSBSL
3kOhms, 3W, Wirewound,