RWR89S29R4FSRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR89S29R4FSRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 29.4 OHM 3W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Width :
4.75mm
Package / Case :
Axial
Lead Length :
38.1mm
Length :
14.224mm
Power (Watts) :
3W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Factory Lead Time :
29 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Contains Lead
Power Rating :
3W
Feature :
Military, Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Published :
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
3W
Composition :
Wirewound
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Supplier Device Package :
Failure Rate :
S (0.001%)
Resistance :
29.4Ohms
Datasheets
RWR89S29R4FSRSL
Vishay / Dale RWR89S29R4FSRSL
29.4Ohms, 3W, Wirewound,