RWR89S2801FRB12
Mfr.Part #
RWR89S2801FRB12
Description
RES 2.8K OHM 3W 1% WW AXIAL
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
Through Hole
Termination :
Width :
4.75mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Diameter :
4.75mm
Military, Moisture Resistant
Max Operating Temperature :
250°C
Packaging :
Bulk
Resistance :
2.8kOhms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
14.22mm
Power (Watts) :
3W
Lead Length :
38.1mm
Published :
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Max Power Dissipation :
3W
Power Rating :
3W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Datasheets
RWR89S2801FRB12
Vishay / Dale RWR89S2801FRB12
Through Hole 2.8kOhms, 3W, Wirewound,