RWR89S2610FRB12
Mfr.Part #
RWR89S2610FRB12
Description
RES 261 OHM 3W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
4.75mm
Power (Watts) :
3W
Mount :
Through Hole
Length :
14.22mm
Packaging :
Bulk
Lead Length :
38.1mm
Power Rating :
3W
Failure Rate :
R (0.01%)
Resistance :
261Ohms
Radiation Hardening :
No
Width :
4.75mm
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
3W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Termination :
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
250°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Supplier Device Package :
Datasheets
RWR89S2610FRB12
Vishay / Dale RWR89S2610FRB12
Through Hole 261Ohms, 3W, Wirewound,