RWR89S2550FRRSL
Mfr.Part #
RWR89S2550FRRSL
Description
RES 255 OHM 3W 1% WW AXIAL
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
3W
Height - Seated (Max) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Other Names :
RWR89S2550FRRSL-MIL
Size / Dimension :
0.187 Dia x 0.560 L (4.75mm x 14.22mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Supplier Device Package :
Failure Rate :
R (0.01%)
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Resistance :
255 Ohms
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Features :
Military, Moisture Resistant
Datasheets
RWR89S2550FRRSL
Vishay / Dale RWR89S2550FRRSL
255 Ohms, 3W, Wirewound,