RWR89S2491FSBSL
Mfr.Part #
RWR89S2491FSBSL
Description
RES 2.49K OHM 3W 1% WW AXIAL
Lead Length :
38.1mm
Power Rating :
3W
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Max Power Dissipation :
3W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Width :
4.75mm
Resistance :
2.49kOhms
Length :
14.224mm
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Power (Watts) :
3W
Package / Case :
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Datasheets
RWR89S2491FSBSL
Vishay / Dale RWR89S2491FSBSL
2.49kOhms, 3W, Wirewound,