RWR89S2151FRB12
Mfr.Part #
RWR89S2151FRB12
Description
RES 2.15K OHM 3W 1% WW AXIAL
Tolerance :
±1%
Packaging :
Bulk
Width :
4.75mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
14.224mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
250°C
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Power Rating :
3W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Power (Watts) :
3W
Resistance :
2.15kOhms
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
16 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Length :
38.1mm
Max Power Dissipation :
3W
Failure Rate :
R (0.01%)
Feature :
Military, Moisture Resistant
Diameter :
4.75mm
Package / Case :
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
RWR89S2151FRB12
Vishay / Dale RWR89S2151FRB12
Through Hole 2.15kOhms, 3W, Wirewound,