RWR89S20R0FSB12
Mfr.Part #
RWR89S20R0FSB12
Description
RES 20 OHM 3W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
No
Composition :
Wirewound
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Lead Length :
38.1mm
Max Power Dissipation :
3W
Power Rating :
3W
Resistance :
20Ohms
Power (Watts) :
3W
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Length :
14.22mm
Packaging :
Bulk
Termination :
Axial
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Package / Case :
Max Operating Temperature :
250°C
Diameter :
4.75mm
Width :
4.75mm
Factory Lead Time :
29 Weeks
Datasheets
RWR89S20R0FSB12
Vishay / Dale RWR89S20R0FSB12
Through Hole 20Ohms, 3W, Wirewound,