RWR89S1R87FRBSL
Mfr.Part #
RWR89S1R87FRBSL
Description
RES 1.87 OHM 3W 1% WW AXIAL
Factory Lead Time :
9 Weeks
Power Rating :
3W
Power (Watts) :
3W
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Package / Case :
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Length :
14.224mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Max Power Dissipation :
3W
Resistance :
1.87Ohms
Packaging :
Bulk
Lead Length :
38.1mm
Width :
4.75mm
Datasheets
RWR89S1R87FRBSL
Vishay / Dale RWR89S1R87FRBSL
1.87Ohms, 3W, Wirewound,