RWR89S1R79FSRSL
Mfr.Part #
RWR89S1R79FSRSL
Description
RES 1.79 OHM 3W 1% WW AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power Rating :
3W
Length :
14.224mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Factory Lead Time :
29 Weeks
Power (Watts) :
3W
Resistance :
1.79Ohms
Tolerance :
±1%
Width :
4.75mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Lead Length :
38.1mm
Max Power Dissipation :
3W
Datasheets
RWR89S1R79FSRSL
Vishay / Dale RWR89S1R79FSRSL
1.79Ohms, 3W, Wirewound,