RWR89S1R74FPBSL
Mfr.Part #
RWR89S1R74FPBSL
Description
RES 1.74 OHM 3W 1% WW AXIAL
Power (Watts) :
3W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Length :
14.224mm
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Packaging :
Bulk
Failure Rate :
P (0.1%)
Max Power Dissipation :
3W
Lead Length :
38.1mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
Tolerance :
±1%
Resistance :
1.74Ohms
Power Rating :
3W
Width :
4.75mm
Datasheets
RWR89S1R74FPBSL
Vishay / Dale RWR89S1R74FPBSL
1.74Ohms, 3W, Wirewound,