RWR89S1R69FSB12
Mfr.Part #
RWR89S1R69FSB12
Description
RES 1.69 OHM 3W 1% WW AXIAL
Resistance :
1.69Ohms
Factory Lead Time :
29 Weeks
Lead Length :
38.1mm
Lead Free :
Contains Lead
Diameter :
4.75mm
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
250°C
Composition :
Wirewound
Min Operating Temperature :
-55°C
Axial
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Package / Case :
Packaging :
Bulk
Power Rating :
3W
Power (Watts) :
3W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Contact Plating :
Lead, Tin
Width :
4.75mm
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
3W
Failure Rate :
S (0.001%)
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Length :
14.224mm
Datasheets
RWR89S1R69FSB12
Vishay / Dale RWR89S1R69FSB12
Through Hole 1.69Ohms, 3W, Wirewound,